Jak na Facebooku blokovat aplikace, které vás sledují?

Společnost Facebook se potýká se skandálem kvůli využívání osobních údajů. Za tažením vůči sociální síti stojí britská politická společnost Cambridge Analytica. Instituce údajně získala ukradená osobní data od 50 milionů uživatelů Facebooku.

Nejedná se o data uzmutá hackery, ale aplikacemi na sociální síti, které si následně předávají informace o uživatelích mezi sebou. Většina osob na Facebooku zapomíná, že když si stahují aplikace či surfují na internetu se spuštěným Facebookem, věnují těmto společnostem provozujícím navštívené webové stránky a aplikace přístup na svůj profil.

Na něm se často nachází emailová adresa, telefoní číslo, pracovní historie a současné bydliště. Pokud uživatel sdílí data se svými přáteli, obě strany si neuvědomují, že aplikace přítele se kterým je sdílený obsah, mohou také vidět soukromá data sdílejícího.

Facebook prodává data svých uživatelů!

Inzerenti, vývojáři aplikací a partneři Facebooku tyto informace vidět nemohou. Společnost veškerá data šifruje a anonymizuje. Na první pohled tak chrání vaše soukromí. Ve skutečnosti však soukromá data prodává firmám provozujícím webové stránky a aplikace za účelem sledování vaší osoby i lidí, jako jste vy. Proč? Reklama. Společně se podíváme na to, jak se účinně bránit.

1. Pro začátek klikněte na šipku, která se nachází v pravém horním rohu

2. Následně zamiřte do nastavení

3. Jakmile se dostanete do nastavení, přejděte do sekce aplikací

4. Zřejmě vás čeká šok, protože se vám ukáže seznam všech aplikací, jenž vás na FB bedlivě sledují. Klikněte na tlačítko “zobrazit vše”, abyste měli jistotu, že vidíte všechny

5. Když myší najedete na aplikaci, naskytne se vám více možností. Vás bude zajímat úprava oprávnění aplikace či definitivní odstranění. Tak zamezíte, aby vám nadále sledovala účet

Počítejte s tím, že půjde o časově náročný zákrok. Budete muset jednotlivě upravovat oprávnění aplikací nebo je odstraňovat. Tak si ale ochráníte svoje soukromí a nebudete provozovatelům poskytovat data zdarma.

6. V sekci nastavení v aplikacích zamiřte úplně dolů. Pokud chcete hrát hry, můžete v anonymním režimu. Navrhováno je rovněž tlačítko “Aplikace jiné použití”.  

7. V aplikaci  „Apps Other Use“ máte k nahlédnutí všechna data, která svým přátelům nabízíte k nahlédnutí, ale tyto informace vidí i aplikace, jež vaši přátele používají.

Zdroj všech fotografií: Facebook