Jak na tvorbu webu

Uvažujete o vytvoření vlastních webových stránek? Některé pojmy je nutné objasnit, než se na vlastní web vrhnete. Pomůže vám to zorientovat se v dravém světě online trhu, který se neustále vyvíjí mílovými kroky vpřed. Co by vám rozhodně nemělo ujít? Aneb jak získat webové stránky na míru.

Jmenuji se Bond. Doména Bond.

Pojem doména již poměrně zdomácněl i mezi laickou veřejností, a to i díky mnoha veřejným sporům o nejrůznější registrační značky. Doména je v podstatě „značka“, název, pod kterým jste v online prostoru snadno k zapamatování a také k nalezení. Za pronájem jména platíte obvykle roční paušální poplatek v řádech několika set korun provozovatelům, u kterých máte doménu zaregistrovanou. V Česku mezi nejhojněji využívané provozovatele patří například webnode.cz, případně wix.com. Pokud již máte vymyšlenou vaši doménu a víte, jak se chcete v kybersvětě jmenovat, ověřte si u některého z provozovatelů, že jde o originální jméno, které ještě nikdo jiný nevyužívá a můžete si jej předplatit. Před samotným vytvořením webových stránek pak následuje vyřešit ještě webhosting.

Bojiště kyberprostoru

Webhosting je pojem, kterým se označuje virtuální prostor, na němž svou doménu chcete provozovat. Je to jakýsi pronájem kousku sítě. Usnadní to práci, pokud vyloženě nechcete vytvářet a draze platit vlastní server. Cenově se zde vejdete v rozmezí desítek korun až několik tisíc za měsíc, podle toho, jak úspěšnou část kyberprostoru si chcete pro tvorbu vlastních stránek pronajmout. Laicky řečeno – zda hledáte pronájem bytu na okraji vesnice na konci světa nebo pronájem bytu v žádané lokalitě v centru města. Poskytovatelé webhostingu obvykle nabízejí také některé sledovací a servisní služby a e-mailing s antispamovou kontrolou, což je praktické pro začínající i pokročilé tvůrce webu. Nevýhodou je, že webhosting zároveň na daném serveru může využívat více pronajímatelů a pokud spadne server, padnou i všechny na něm provozované weby.

Online svět zdarma

Nebo můžete zkusit freewebhosting, kde ale nemáte žádné záruky servisního typu – web pak může často fungovat špatně, nemáte se na koho obrátit, pokud potřebujete poradit a většinou je freewebhosting silně propojen také s nevyžádanou reklamou. Rozhodně není správnou volbou pro ty, jež chtějí vybudovat uznávanou značku s pomocí svých webových stránek. Je ale zdarma, a tak stojí za zváženou, za jakým účelem vlastně chcete vytvořit vlastní stránky a co od toho očekáváte. Pracuje na základě jednoduchých šablon, které vám usnadní samotnou tvorbu webovek. V nabídce několika balíčků, kde si můžete vybrat webhosting zdarma nebo za pár desítek korun měsíčně, pak nabízí freewebhostingové servery několik základních služeb, zda chcete vloženou reklamu nebo ne, či také online podporu pro případ potřeby. Stačí se rozhodnout a spustit vlastní webové stránky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*