Jeden má Disk, druhý OneDrive

Společnosti Google a Microsoft patří ke dvěma největším na celém světě. Každá pracuje v trochu jiném odvětví. Pod Googlem si asi každý představí jeden z nejrozsáhlejších vyhledávacích systémů internetu, poté samotný prohlížeč či další součásti internetového světa a komunikace. Pod Microsoftem si nejspíš každý představí nejrozšířenější a snad nejpropracovanější kancelářský balík, či operační systém Windows. Zkrátka každá se věnovala svému. Alespoň ze začátku.

V roce 2005 Google začal šlapat Microsoftu na paty. V té době tím, že převzal Android pod svá křídla a postupem času si tak podmanil většinu chytrých telefonů. Zatím měl každý to své. V roce 2012 se ale vydali podobnou cestou. Microsoft byl v té době o pár let napřed. Své cloudové úložiště, tehdy pod názvem SkyDrive, vypustil již v roce 2007. Přesto se ho Googlu podařilo, jako již jiné, v mnoha ohledech předčít.

Kancelář, Podnikání, Zápisník, Statistiky, Technologie

Samotné úložiště

Úložiště jsou si velice podobná, přesto se v nich najde spousta rozdílů. Ať už se jedná o vzhled, či o samotné ovládání. Microsoft v ovládání zvolil velmi podobné ovládání, jaké známe ze samotného Windowsu, a tak se pod druhým tlačítkem skrývá více funkcí, než při hledání na samotné stránce.

Google oproti tomu zase sází na jednoduchost práce v samotném prohlížeči, kde mnohé věci musíme mít na očích. Pod druhým tlačítkem se tedy skrývají stejné možnosti, které můžeme vidět i na samotné stránce. Tyto rozdíly jsou ovšem téměř zanedbatelné.

Největším rozdílem je samotná velikost úložiště. Zatímco Microsoft zdarma dává pouhých 5 GB, Google sází na kartu, která mu již v minulosti pomohla s přetáhnutím uživatelů na Gmail, a nabízí zdarma kapacitu 15 GB, což většina uživatelů uvítá.

Pokud vám ovšem ani tato kapacita nestačí, nemusíte zoufat. Obě uložiště si lze rozšířit, tentokrát to ovšem nebude zdarma. Je ovšem potřeba si porovnat možnosti a vybrat si tu, která daným potřebám vyhovuje nejvíce.

Odlišnosti v dokumentech

Google nechtěl být ani v tomhle pozadu, a tak pro své uživatele vymyslel dokumenty, které jsou téměř stejné jako u Microsoftu. Takových aplikací tu je samozřejmě spousta. I Microsoft na svém úložišti nabízí tvorbu a úpravu dokumentů, samozřejmě těch známých a svých. S oběma dokumenty se pracuje skoro stejně, mají podobné možnosti úprav i možnost sdílení tak, aby na nich mohlo pracovat více uživatelů najednou, což při společné práci na tvorbě nějakého obsáhlejšího dokumentu uživatelé ocení. Mohou pracovat současně a nijak si nezasahují do práce.

Microsoft, má výhody v tom, že soubor si můžete otevřít i v klasickém počítačovém rozhraní a pracovat na společném dokumentu. V tomto případě odstavec, na kterém pracujete uzamknete a nikdo jiný s ním nemůže pracovat, dokud na něm pracujete vy. Google má zase výhodu v tom, že v případě, kdy na dokumentu pracuje více uživatelů najednou, mohou si otevřít přímo v dokumentu chat a domlouvat se na změnách v reálném čase, či žádat o radu i jinak než v komentářích, které obě tyto platformy nabízejí.

I přes to je v tomhle ohledu Microsoft o něco napřed, a to právě díky tomu, že se dokumentům věnuje o něco delší dobu. Můžeme tam tedy najím nejen mnohem víc možností k úpravě dokumentu. ale také mnohem propracovanější lokaci pro psaný text. Upraví tedy pravopis a gramatiku daleko lépe než Google, který s češtinou neumí pracovat tak dobře. Stává se tedy, že určité tvary slov, především v časování a rodech, označí jako chybné. Uživatel si proto musí pečlivěji zkontrolovat výsledný dokument.

Tento nedostatek je ovšem nahrazen možností tvorby až 12 typů dokumentů, a v případě potřeby doinstalování jiných, který daný uživatel potřebuje, zná či chce vyzkoušet. Navíc většina z těchto dokumentů na úložišti nezabírá žádné místo, což v případě, že máte veliké množství složitějších, delších a vizuálně propracovanějších dokumentů je veliká výhoda, obzvláště, pokud v dokumentech máte velké množství obrázků. U OneDrive jste při tvorbě dokumentů omezeni za 6 typů. Navíc Google umožňuje stažení svého dokumentu do formátu .docx, a dalších. Tyto soubory umí i otevírat, sice je převádí do svého prostředí, ale nemusíte se omezovat na pouze na určité typy souborů, které smíte otevřít a pracovat s nimi.

Nejpoužívanější cloudové úložiště

I přes některé nedostatky, který Google disk má je jedním z nejpoužívanějších úložišť vůbec. Výhody, které má, převyšují jeho chyby. Jedinec se s ním naučí pracovat velice rychle, díky jeho jednoduchosti. I přes to se v něm občas dají vytvořit zázraky, obzvláště pokud jste šikovní.

Pokud si ovšem neumíte vybrat, nemusíte se omezovat. Nemusíte mít ani obavy z toho, že budete muset mít několik emailů. Obě dvě úložiště pracují s jakýmkoliv emailem. Pro oba vám tedy postačí jen jedna e-mailová adresa, kterou jste zvyklí používat, a potom pracovat dle libosti. Je tedy jen na vás, ve kterém se vám bude pracovat lépe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*