Webhosting a doménu vám nabízíme zdarma k jakémukoliv projektu od nás

 

Co je vlastně webhosting a proč ho potřebujete?

Webhosting je vaše místo na Internetu, představte si to jako váš vlastní harddisk, kde budete mít nahrány vaše www stránky. V okamžiku, kdy kdokoliv zadá název vašeho webu, z harddisku se mu zobrazí. Je to trošku složitější, hlavně technicky samozřejmě.

K samotnému webhostingu – tedy prostoru pro vaše www stránky, potřebujete ještě doménu, což je vlastně adresa, podle které vás lidé najdou. Příklad: www.seznam.cz, idnes.cz, care4web.cz….Výběr domény je velmi důležitý a neměli byste ho podcenit, ale o tom článek někdy příště.

 

Webhosting vybírejte dle projektu

 

Nejprve musíte zvážit, co budete provozovat. Jednoduché stránky v html? Pak vám stačí základní webhostingové služby. Pokud se chystáte na e-shop, chcete použít např. Prestashop či WordPress, pak už musíte vybírat s rozvahou. Nejde jen o instalaci samotného e-shopu (CMS), ale i provoz musí být svižný. Z vlastní praxe jsem narazil na limit webhostingu při práci na e-shopu s poličkami, bylo tam tolik variant, že to webhosting nedával a navýšení např. paměti nebylo možné.

V případě Presty i WordPressu mám dobrou zkušenost s webhostingem C4.

Technická vybavenost a spolehlivost je až na prvním místě

Jeden příklad z praxe. Cca v 9 00 chyba na webu, požádal jsem o zálohu. Záloha mi byla poskytnuta někdy ve večerních hodinách, kolem 19 00 hod. Takový hosting je k ničemu, pokud se totiž jedná o výpadek webu, spočítejte si, jak dlouho bude nedostupný. Zálohu vám musí poskytnout okamžitě.

Dejte si také pozor na zálohy, jsou kompletní, nebo vám poskytnou jen změněné soubory? Zkuste si zjistit reference, stačí k tomu vyhledávač.

Já doporučuji hostingy, které ukládají data na RAID1 diskových polích. To znamená, že data se v reálném čase zrcadlí 1:1 na druhý disk. Disky jsou zapojeny prostřednictvím hot swapping a hot plugging (výměna za provozu). Data by měla býti pravidelně zálohována na externí diskové pole. Zálohy uchovávány několik týdnů zpětně. Sledování kondice pevných disků prostřednictvím S.M.A.R.T technologie považuji za samozřejmost. Dělá to váš webhosting? Spolehlivý webhosting musí mít také kvalitní hardwarovou základnu, tzv. serverovou farmu.

Pokud si instalujete sami např. nějaký open source, musíte si zjistit, jestli hosting podporuje potřebné knihovny pro běh samotného e-shopu či potřebných modulů.

Takto nějak to může vypadat:

Základní informace
Operační systém GNU/Linux
Verze PHP 5.6.26
Konfigurační direktivy
memory_limit 128 MB Lze navýšit na 256 MB. PHP memory limit je paměť pro provádění skriptů
max_execution_time 60 s Lze navýšit na 300 s. Jak dlouho (v sekundách) maximálně smí PHP skript běžet. Pokud PHP skript neproběhne ve stanovené lhůtě, je násilně ukončen.
max_input_time 60 s. Doba v sekundách, kterou má script strávit přijímáním nějakého vstupu (max.doba parsování vstupu).
post_max_size 200 MB
upload_max_filesize 120 MB
Knihovny a rozšíření
Archive_Tar ano
BCMath ano
BrowsCap ano

Jak webhosting řeší zabezpečení serveru proti napadnutí různými viry či červy?

Jak jsou zabezpečeny poskytované služby a jakým způsobem brání zneužití FTP účtů?. Jsou všechny servery chráněny firewallem.

Dostupnost webhostingu

Proč je důležitá? Při výpadku přicházíte o zákazníky. Výpadek znamená, že máte zavřeno. Tato data https://cn130.com/2016/01/jaka-byla-skutecna-dostupnost-webhostingu-za-posledni-rok/ porovnávají, jaká byla skutečná dostupnost webhostingů za rok 2015.

 1. dostupnost 99,99 % – cca 52 minut za rok váš web nefunguje (výpadek)
 2. dostupnost 99,9 % – cca 8 hodin za rok váš web nefunguje (výpadek)

Pokud si budete vše spravovat sami, je nezbytné mít přístup k:

 1. FTP účty
 2. databáze
 3. e-mailové účty
 4. CRON
 5. DNS záznamy
 6. statistiky webové prezentace
 7. chybové stránky webové prezentace
 8. mít možnost zaheslovat obsah stránek, aktivovat soubory .htaccess atp.
 9. další pokročilá nastavení …

Technická podpora

K tomu není co dodat, musí prostě fungovat.

Co ještě můžete potřebovat?

CRON

Program spouštějící skripty v nastaveném čase.

DNS: Domain Name System

(Domain Name System) je hierarchický systém doménových jmen, který je realizován servery DNS a protokolem stejného jména, kterým si vyměňují informace. Jeho hlavním úkolem a příčinou vzniku jsou vzájemné převody doménových jmen a IP adres uzlů sítě.

FTP: File Transfer Protocol

FTP (anglicky File Transfer Protocol) je v informatice protokol pro přenos souborů mezi počítači pomocí počítačové sítě.

Protokol HTTPS

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je v informatice nadstavba síťového protokolu HTTP, která umožňuje zabezpečit spojení mezi klientem (např. webovým prohlížečem) a serverem před odposloucháváním, podvržením dat a umožňuje též ověřit identitu protistrany. HTTPS používá protokol HTTP, přičemž přenášená data jsou šifrována pomocí SSLnebo TLS a standardní port na straně serveru je 443.

Server

Server je v informatice obecné označení pro počítač, který poskytuje nějaké služby, nebo počítačový program, který tyto služby realizuje. V unixových systémech je označován jako démon (daemon), v Microsoft Windows potom jako služba (service).

 


Přidejte váš komentář: