Webhosting vybírejte dle projektu. Pokud budujete statické stránky v html, nepotřebujete takový výkon, jako v případě robustního e-shopu.

Určitě se vyhýbejte hostingům zdarma. Proč? Protože jsou nespolehlivé, mají časté výpadky, prostě jsou zdarma…Ale postupně.

Nejprve musíte zvážit, co budete provozovat? Jednoduché stránky v html? Pak vám stačí základní webhostingové služby. Pokud se chystáte na e-shop, chcete použít např. opensource Prestashop, pak už musíte vybírat s rozvahou. Nejde jen o instalaci samotného e-shopu, ale i provoz musí být svižný.

Pro Prestu doporučuji tento webhosting.

* 1200 Kč na rok s doménou v ceně, takže žádné jiné (skryté) poplatky se neplatí
* 20 GB (+ zdarma navýšení o 2000 MB každý rok), PHP, MySQL, administrační systém
* bezkonkurenční technická podpora

Technická vybavenost a spolehlivost je až na prvním místě

Jeden příklad z praxe. Cca v 9 00 chyba na webu,  požádal jsem o zálohu. Záloha mi byla poskytnuta někdy ve večerních hodinách, kolem 19 00 hod. Takový hosting je k ničemu, pokud se totiž jedná o výpadek webu, spočítejte si, jak dlouho bude nedostupný. Zálohu vám musí poskytnout okamžitě.

Dejte si také pozor na zálohy, jsou kompletní, nebo vám poskytnou jen změněné soubory? Zkuste si zjistit reference, stačí k tomu vyhledávač

https://www.google.cz/search?q=webhosting+station.cz+reference&oq=webhosting+station.cz+reference&gs_l=serp.3…18817.21385.0.22253.11.11.0.0.0.0.167.1027.9j2.11.0….0…1c.1.64.serp..1.8.809…0i13i30k1j30i10k1.I08eBzdGr84

https://www.google.cz/search?q=webhosting+c4.cz+reference&oq=webhosting+c4.cz+reference&gs_l=serp.3…29351.29802.0.30253.2.2.0.0.0.0.80.145.2.2.0….0…1c.1.64.serp..0.0.0.7mMZg78kHR0

Já doporučuji hostingy, které ukládají data  na RAID1 diskových polích. To znamená, že data se v reálném čase zrcadlí 1:1 na druhý disk. Disky jsou zapojeny prostřednictvím hot swapping a hot plugging (výměna za provozu). Data by měla býti pravidelně zálohována na externí diskové pole. Zálohy uchovávány několik týdnů zpětně. Sledování kondice pevných disků prostřednictvím S.M.A.R.T technologie považuji za samozřejmost. Dělá to váš webhosting? Spolehlivý webhosting musí mít také kvalitní hardwarovou základnu, tzv. serverovou farmu.

Pokud si instalujete sami např. nějaký open source, musíte si zjistit, jestli hosting podporuje potřebné knihovny pro běh samotného e-shopu či potřebných modulů.

Takto nějak to může vypadat:

Základní informace
Operační systém GNU/Linux
Verze PHP 5.6.26
Konfigurační direktivy
memory_limit 128 MB Lze navýšit na 256 MB. PHP memory limit je paměť pro provádění skriptů
max_execution_time 60 s Lze navýšit na 300 s. Jak dlouho (v sekundách) maximálně smí PHP skript běžet. Pokud PHP skript neproběhne ve stanovené lhůtě, je násilně ukončen.
max_input_time 60 s. Doba v sekundách, kterou má script strávit přijímáním nějakého vstupu (max.doba parsování vstupu).
post_max_size 200 MB
upload_max_filesize 120 MB
Knihovny a rozšíření
Archive_Tar ano
BCMath ano
BrowsCap ano
BZ2 ano
Calendar ano
CType ano
CURL ano
Date ano
DOM ano
Exif ano
Fileinfo ano
Filter ano
FTP ano
GD ano
Gettext ano
Hash ano
Iconv ano verze 2.13
ImageMagick ano
IMAP ano
Intl ano
ionCube Loader ano
JSON ano
libXML ano
MBString ano
Mcrypt ano
Mhash ano
MySQL ano API mysqlnd 5.0.11
MySQLi ano API mysqlnd 5.0.11
MySQLnd ano verze 5.0.11
OpenSSL ano
PCRE ano
PDO ano
PDO MySQL ano
PDO SQLite ano
Phar ano
Pspell ano
Reflection ano
Session ano
SimpleXML ano
SOAP ano
SPL ano
SQLite3 ano
Standard ano
Tidy ano
Tokenizer ano
XML ano
XMLReader ano
XML_Util ano
XMLWriter ano
XSL ano
ZIP ano
Zlib ano

Jak webhosting řeší zabezpečení serveru proti napadnutí různými viry či červy?

Jak jsou zabezpečeny poskytované služby a jakým způsobem brání zneužití FTP účtů? Jsou všechny servery chráněny firewallem.

Dostupnost webhostingu.

Proč je důležitá? Při výpadku přicházíte o zákazníky. Výpadek znamená, že máte zavřeno. Tato data https://cn130.com/2016/01/jaka-byla-skutecna-dostupnost-webhostingu-za-posledni-rok/, porovnávají, jaká byla skutečná dostupnost webhostingů za rok 2015.

  • Administrace webhostingu dostupnosti nad 99,99 % – méně jak 52 minut 36 vteřin za rok (výpadek)
  • dostupnosti pod 99,9 % – více jak 8 hodin 45 minut za rok (výpadek)

Pokud si budete vše spravovat sami, je nezbytné mít přístup k:

  • FTP účty
  • databáze
  • e-mailové účty
  • CRON
  • DNS záznamy
  • statistiky webové prezentace.
  • chybové stránky webové prezentace, zaheslovat obsah stránek, aktivovat soubory .htaccess atp.
  • pokročilá nastavení …

Technická podpora

K tomu není co dodat, musí prostě fungovat (moje zkušenost se současný webhostingem, fundovaně poradí i s kódem v .htaccess).

Co ještě můžete potřebovat?

CRON

Program spouštějící skripty v nastaveném čase.

DNS: Domain Name System

(Domain Name System) je hierarchický systém doménových jmen, který je realizován servery DNS a protokolem stejného jména, kterým si vyměňují informace. Jeho hlavním úkolem a příčinou vzniku jsou vzájemné převody doménových jmen a IP adres uzlů sítě.

FTP: File Transfer Protocol

FTP (anglicky File Transfer Protocol) je v informatice protokol pro přenos souborů mezi počítači pomocí počítačové sítě.

Protokol HTTPS

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je v informatice nadstavba síťového protokolu HTTP, která umožňuje zabezpečit spojení mezi klientem (např. webovým prohlížečem) a serverem před odposloucháváním, podvržením dat a umožňuje též ověřit identitu protistrany. HTTPS používá protokol HTTP, přičemž přenášená data jsou šifrována pomocí SSLnebo TLS a standardní port na straně serveru je 443.

Server

Server je v informatice obecné označení pro počítač, který poskytuje nějaké služby, nebo počítačový program, který tyto služby realizuje. V unixových systémech je označován jako démon (anglicky daemon), v Microsoft Windows potom jako služba (anglicky service).

Další odkazy: